5 czerwca 2010

Tybetańczycy w Indiach - rok 2009

Zdjęcia Elżbiety Dziuk-Renik


W 2009 roku Tybetańczycy w Indiach obchodzili 50 rocznicę pobytu na wychodźstwie. Z tej okazji odbyły się w Indiach dwa wydarzenia.

Pierwsze 10 marca w Dharamsali w rocznicę pokojowego powstania w Lhasie przeciw represjom chińskim w Tybecie (1959 rok). Rocznica ta obchodzona jest co roku w Dharamsali. Jednak w 2009 roku szczególnie istotne było wystąpienie XIV Dalajlamy i wystąpienie Prof. Samdongha Rinpocze (szefa Centalnej Administracji Tybetańskiej na Wychodźstwie); ponadto obchody cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem mediów. Oprócz zwykłego corocznego programu odbyła się konferencja prasowa XIV Dalajlamy i prof. Samdongha Rinpocze w Świątyni Dalajlamy, na której bardzo licznie były reprezentowane najważniejsze media światowe.

Drugie wydarzenie odbyło się w New Delhi, w prestiżowym India International Center (IIC), zatytułowane Dziękujemy Indiom – 50 lat na wychodźstwie (1959 - 2009) -
doświadczenie Tybetu… / Thank You INDIA - 50 years in exile (1959–2009) – Tibet experience.../ . Obchody te rozpoczęły się w stolicy Indii 26 marca 2009 roku. To kilkudniowe wydarzenie, na które składały się wystawy, spotkania, panele dyskusyjne i pokazy filmów, pozwoliło Tybetańczykom zaprezentować przede wszystkim swoją działalność na rzecz zachowania tybetańskiego dziedzictwa kulturowego na wychodźstwie. Celem wydarzenia było także podziękowanie Indiom, władzom i elitom intelektualnym, za to, że stworzono Tybetańczykom w Indiach warunki, które na to pozwoliły. W IIC przedstawiono również udział Tybetańczyków w zachowaniu intelektualnego i kulturalnego dziedzictwa Indii – wystawę dzieł buddyjskich, które nie zachowały się w oryginale, a przetrwały w tybetańskiej wersji językowej o najwyższej jakości przekładu. Prezentowane poniżej zdjęcia są fragmentem wystawy pt.: Tybetańczycy w Indiach – rok 2009.

Fotografie te wykonane zostały głównie w Delhi w IIC podczas obchodów 50 rocznicy pobytu Tybetańczyków na wychodźstwie w Indiach, a także w Dharamsali w północnych Indiach. Zdjęcia obrazują między innymi przykłady zachowanego na wychodźstwie w Indiach dziedzictwa kulturowego Tybetu oraz prezentują udział Tybetańczyków w przechowaniu indyjskiej – dzisiaj już mało aktywnej w Indiach – tradycji buddyzmu.

Zdjęciom towarzyszą teksty będące tłumaczeniami fragmentów wystąpień Dalajlamy wygłoszonych podczas obchodów 50 rocznicy.





Rok 1959. Granica Indii.
W 1949 roku wojska komunistycznych Chin wkraczały stopniowo do Północno-Wschodniego i Wschodniego Tybetu. W wyniku ich działań do 1950 roku zginęło tam ponad 5000 żołnierzy tybetańskich (...)

W 1951 roku Tybet podpisał z Chiami 17-punktowe porozumienie. (...) W porozumieniu znalazło się zapewnienie ochrony tybetańskiej religii, kultury i tradycyjnych wartości. (...)

17-punktowe porozumienie było wielokrotnie łamane przez przedstawicieli komunistycznego rządu Chin. (...)

10 marca 1959 roku wybuchło w Tybecie pokojowe powstanie Tybetańczyków przeciw represjom stosowanym przez władze komunistycznych Chin. (...)
W odpowiedzi na powstanie chińskie siły bezpieczeństwa przez kilka następnych miesięcy zabijały, aresztowały i więziły dziesiątki tysięcy Tybetańczyków.

W konsekwencji udałem się na wychodźstwo do Indii. Wkrótce potem około stu tysięcy Tybetańczyków wyemigrowało do Indii, Nepalu i Bhutanu.
Oświadczenie XIV Dalajlamy w 50-tą rocznicę pokojowego powstania w Tybecie.
10 marca 2009 r., Dharamsala.









10 marca 2009 roku. Dharamsala w północnych Indiach.
Dziś mija 50 lat od czasu pokojowego powstania tybetańskiego skierowanego przeciw represjom stosowanym w Tybecie przez komunistyczne Chiny.

Również w marcu roku 2008 miał miejsce pokojowy protest w całym Tybecie. W proteście tym brali udział głownie młodzi ludzie, wychowani po 1959 roku, którzy nie pamiętają wolnego Tybetu. (...)

Przez 50 ostatnich lat Tybetańczycy doświadczają niewypowiedzianych cierpień, a Tybet - destrukcji. Nawet dzisiaj Tybetańczycy w Tybecie żyją w ciągłym niepokoju i strachu, a władze Chin stale traktują ich podejrzliwie.


Dzisiaj religia, kultura, język i tożsamość Tybetańczyków są zagrożone unicestwieniem; traktowani są oni jak kryminaliści. (...)

Dzięki wielkiej wspaniałomyślności krajów goszczących nas na wychodźstwie - szczególnie dotyczy to Indii - Tybetańczycy mogą żyć jak wolni ludzie. Bez lęku. Jesteśmy w stanie zarobić na życie i stać na straży naszej religii i kultury. Możemy kształcić nasze dzieci (...), i angażować się w sprawę rozwiązania kwestii Tybetu. (...)

Powinniśmy mieć nadzieję na najlepsze, a przygotowywać się na najgorsze.
Oświadczenie XIV Dalajlamy.




10 marca 2009 roku. Dharamsala w północnych Indiach.
Jestem rzecznikiem tych Tybetańczyków, którzy nie mogą przemówić.
XIV Dalajlama w wywiadzie dla polskiego radia.





10 marca - Dharamsala w Indiach.

Marsz w rocznicę pokojowego powstania Tybetańczyków skierowanego przeciw represjom komunistycznych Chin w Tybecie.






31 marca 2009 roku. Delhi, Indie.

Z okazji mijającej rocznicy 50 lat życia na wychodźstwie chciałbym zapewnić o mojej wielkiej wdzięczności dla mieszkańców i rządu Indii. (...)


Obecnie w Indiach żyje trzecie pokolenie Tybetańczyków. (...)


Jesteśmy wdzięczni rządowi Indii, iż mimo własnych problemów stale wspiera Tybetańczyków. (...)


Dzięki sympatii okazanej nam przez Indusów czujemy, że Indie są naprawdę naczym drugim domem.
XIV Dalajlama w przemówieniu "Thank You India" wygłoszonym z okazji 50 lat na wychodźstwie.





31 marca 2009 roku. Delhi, Indie.

Prof. S Rinpocze i Prof. MGK Menon otwierają obchody „Thank You India”, upamiętniające 50 lat na wychodźstwie, w India International Center w Delhi.





31 marca 2009 roku. Delhi, Indie.

Prof. Samdhong Rinpocze wraz z Prof. Kapilą Vatsyayan, czołową indyjską intelektualistką, podczas otwarcia obchodów „Thank You India”.





31 marca 2009 roku. Delhi, Indie.

Przedstawiciel XIV-tego Dalajlamy w New Delhi Tempa Tsering w rozmowie z mediami podczas obchodów „Thank You India”.





31 marca 2009 roku. Delhi, Indie.

Mnisi z klasztoru Gyuto – melorecytują teksty buddyjskie podczas obchodów „Thank You India”.






Manuskrypty na liściach palmowych.


Intelektualne i kulturalne dziedzictwo Indii przechowane w Tybecie.


Nauki Buddy zostały przetłumaczone na język Tybetański. (...) Na tybetański przełożono także wiele dzieł będących komentarzami do nauk Buddy autorstwa wielkich indyjskich nauczycieli. (...)


Dziś możemy powiedzieć, że to Tybetańczycy właśnie przechowali pełną i czystą indyjską tradycję buddyzmu, tę która upadła w Indiach. (...)


Począwszy od VIII wieku n.e. do XIV wieku n.e. w Tybecie działało 192 tłumaczy oraz 93 indyjskich nauczycieli buddyzmu, którzy z nimi współpracowali. W sumie w Tybecie pracowało około 700 tłumaczy. (...)


Na język tybetański przełożono nie tylko największą liczbę indyjskich tekstów dotyczących buddyzmu, ale także uzyskano najwyższą jakość przekładu.
[Wiele dzieł buddyjskich nie zachowało się w oryginale, przetrwały natomiast w tybetańskiej wersji językowej].

XIV Dalajlama (przemówienie "Thank You India").







Sakralne rzeźby wykonane z masła przez buddyjskich mnichów
z okazji rytuałów religijnych.


Thanki medyczne – malowidła służące do przekazania podstaw medycyny tybetańskiej zachowane w Instytucie Tybetańskiej Medycyny i Astrologii w Dharamsali w Indiach.


Tradycyjna tybetańska technika wykonywania posagów Buddy z blachy miedzianej zachowana na emigracji w Indiach w Instytucie Norbulinka.


Opera tybetańska i inne sztuki sceniczne kultywowane są w Tibetan Institute of Performing Arts – tybetańskiej uczelni artystycznej założonej przez XIV Dalajlamę już w 1959 roku. Była to pierwsza instytucja tybetańska założona na wychodźstwie w Indiach.


31 marca 2009 roku. Delhi, Indie

[W Indiach] mogliśmy poświęcić się zachowaniu naszej religii, kultury i tożsamości. (...)
Dziękuję znowu i znowu ludziom i rządowi Indii.
XIV Dalajlama (przemówienie "Thank You India").





Szkoły tybetańskie w Indiach.

To dzięki dalekowzroczności i osobistemu zaangażowaniu Pandita Nehru (...) My Tybetańczycy założyliśmy w Indiach osobne szkoły dla tybetańskich dzieci. Prowadzona jest w niech zarówno współczesna edukacja jak i nauczanie naszego języka, kultury i religii.
XIV Dalajlama (przemówienie "Thank You India").









Dharamsala w północnych Indiach.

To dzięki dalekowzroczności i osobistemu zaangażowaniu Pandita Nehru (...) stworzono osady tybetańskie w Indiach. Tybetańczycy mogą żyć w nich razem, w swoich społecznościach, a nie w rozproszeniu.
XIV Dalajlama (przemówienie "Thank You India").

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz